Pasta med vegofärssås till vardags

Idétorka inför veckans middagar? Då kan jag verkligen rekommendera ett klassiskt storkok som garanterat kommer att göra liten som stor nöjd och glad: pasta med vegofärssås. Den räcker till både kvällsmat och några lådor till kommande luncher.

Jag gjorde såsen med Anammas vegofärs, rotfrukter, krossad tomat och kryddor. Enkelt och gott! Vegansk dessutom, eftersom jag valde att steka i smör och späda med en växtbaserad matlagningsgrädde.

Det här behöver du
(6 portioner)
1 gul lök
3 vitlöksklyftor
1 liten purjolök
Ett kvarts huvud rotselleri
2 medelstora morötter
1 palsternacka
2 matskedar tomatpuré
En halv påse (= 400 gram) vegofärs
2 grönsaksbuljongtärningar + vatten att späda med
1 förpackning krossade tomater
1 citron (skalet)
1 tesked chiliflakes
2,5 deciliter matlagningsgrädde
Salt och svartpeppar efter smak
Rapsolja till stekning

500 gram pasta av valfri sort

Gör så här
Skala och hacka lök och vitlök. Skölj och strimla purjon. Skala och skär alla rotfrukter i halvcentimeterstora kuber.

Fräs vegofärs och purjolök i olja i en stor kastrull tills det fått fin färg. Ta upp och lägg åt sidan.

Fräs tomatpurén i en minut. Tillsätt lök och vitlök, fräs ett par minuter till. Stek rotfrukter i omgångar allt eftersom tills allt fått lite stekyta. Tillsätt buljongtärningar, krossade tomater, chiliflakes och riv i citronskalet. Salta och peppra. Rör om och låt bubbla upp. Tillsätt vatten tills grönsakerna är täckta. Låt puttra tills grönsakerna mjuknat.

Koka pastan.

Häll i matlagningsgrädden och den stekta färsen och purjon i såsen. Rör om. Smaka av och krydda mer vid behov.

Fördela pasta i djupa tallrikar och toppa med såsen. Bon vardagsaptit!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.