
Du har säkert hört talas om BLT, en macka med bacon, sallad och tomat bland annat. FCT är min egen variant.
En given ersättare till bacon är förstås fejkon, kolla mitt lilla test här. Men jag tog steget längre ändå och bytte även ut bokstaven L som i lettuce till C som i cabbage – vitkål. Mycket krunch, mycket mums.
Det här behöver du (för EN macka)
2 skivor gott bröd
2 till 3 skivor fejkon
3 körsbärstomater
30 gram vitkål
2 skivor lagrad, smakrik ost
1 matsked chilimajonnäs (jag använde varianten från skördebowl)
Smörgåsfett
Smör till stekning
.
Gör så här
Tillred ditt fejkon enligt önskemål eller köp en färdig variant och stek (kolla mitt inlägg Det stora fejkonktestet för inspiration).
Strimla vitkålen fint och lägg i ett durkslag. Häll på kokande vatten. Avsluta med iskallt vatten. Låt rinna av och torka sedan bort överflödigt vatten med en pappershandduk.
Skär upp och smöra brödskivorna. Skölj, torka och skiva tomaterna. Hyvla ett par ostskivor.
Lägg på fejkon och ost på en av brödskivorna. Stryk på ett tunt lager chilimajonnäs. Lägg på tomater och vitkål. Toppa med den andra brödskivan.
Stek i smöret på båda sidor tills brödet fått fin färg. Ät med händerna. Servera med vatten och en generös hög servetter.
En kommentar Lägg till din