Kikärtsgryta

Jag fortsätter på den inslagna vägen, med nyttiga, billiga och värmande rätter som jag tycker passar bra i början av året när många vill få en nystart och kanske har spenderat lite mer än tänkt på festlig mat och gåvor till snälla barn i alla åldrar.

Detta är en kikärtsgryta med fläkt av Indien. Eftersom den är som gjord för lunchlådan kan du med andra ord drömma dig bort till helt andra breddgrader när du sitter och äter till plinget av mikrovågsugnar på jobbets lunchrum.

Det här behöver du (4-5 portioner)
1 gul lök
1 rödlök (går lika bra med 2 gula)
3 vitlöksklyftor
10 centimeter färsk ingefära
300 gram rödkål
2–4 chilipeppar (torkade eller färska)
1 förpackning (à 400 gram) krossade tomater
4 deciliter vatten
2 förpackningar (à 400 gram) kokta kikärtor
0,5 matsked spiskummin
0,5 matsked koriander
0,5 matsked gurkmeja
3 matskedar rapsolja
1 tesked gula senapsfrön
salt efter smak
4 portioner jasminris

Gör så här
Skala och hacka lök och vitlök. Skala och finstrimla ingefäran. Strimla och skölj rödkålen i durkslag, låt rinna av. Skär chilin i mindre bitar, behåll fröna om du vill ha rejält med hetta släng dem om du vill ha en mildare variant av gryta. Skölj kikärtorna och låt vattnet rinna av.

Koka riset enligt förpackningens anvisning.

Hetta upp oljan i en gjutjärnsgryta. Fräs rödkålen hastigt och ta upp den. Pytsa i senapsfröna med lite mer olja. Tillsätt lök, vitlök och ingefära. Fräs i en minut och tillsätt de torra kryddorna, salt och chilin. Rör om.

Tillsätt krossade tomater och 3 deciliter vatten. Låt grytan sjuda i fem minuter. Smaka av och salta mer vid behov.

Häll i kikärtor och rödkål. Tillsätt mer vatten om du vill ha en tunnare konsistens. Låt grytan bli varm. Servera med riset och valfri grönsak.

 

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.