Sommarsoppa

on

 

veckansvego färdig sommarsoppa2

Jag vet inte riktigt varför sommarsoppa, eller ängamat som det också kallas, framkallar en känsla av barndom hos mig. Jag minns faktiskt inte om vi åt det här särskilt ofta när jag var liten, redda soppor och såser var ganska sällsynt. Kanske åt jag det hos en kompis? Hur som helst – nu har jag gjort en egen variant med bland annat franska bönor från min pallkrageodling. Hur gott som helst! Soppan kan varieras i takt med att nya grönsaker mognar. Ta det som är i säsong.

veckansvego ingredienserr sommarsoppa

Det här behöver du (4 portioner)
3 morötter
Cirka 150 gram franska bönor (haricots verts)
250 gram blomkål
65 gram bladspenat
1 liten purjolök
1 buljongtärning
1 matsked smör till stekning
5 deciliter vatten
4 deciliter mjölk (eller en blandning av mjölk och matlagningsgrädde)
3 matskedar idealmjöl
Salt och peppar efter behag

Gör så här
Skala morötterna, skiva och skölj purjolöken, snoppa bönorna och dela de största i mindre delar. Skiva morötter och purjo. Om du har färsk blomkål, skölj och skär den i små buketter.
Stek alla grönsaker utom spenaten med smöret i en stor kastrull. (Vänta med blomkålen om du använder fryst.)
Häll i vatten och låt koka cirka 5 minuter. (Lägg i den frysta blomkålen nu.) Låt koka tills grönsakerna mjuknat något men så att det fortfarande finns tuggmotstånd kvar. Häll i bladspenaten och rör om.
veckansvego gör så här sommarsoppaHäll av grönsakerna i ett durkslag som du ställer i en bunke. Häll tillbaka vattnet i kastrullen. Blanda mjölet med lite av mjölken/grädden och rör ihop till en redning.  Häll resten av mjölken samt buljongtärningen i kastrullen och låt koka upp. Häll i redningen under omrörning och låt koka i ytterligare tre minuter. Smaka av med salt och peppar. Häll tillbaka grönsakerna och rör om.
Servera med en god ostmacka.

veckansvego färdig sommarsoppa

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.