Sallad med melon och feta

on

Hur går det i hettan? Jag gjorde en svalkande sommarsallad med två sorters melon och smulad fetaost för att dra ner på den inre termometern. Hur gott som helst!

Det här behöver du (fyra portioner)
1 deciliter svenska kvarngryn
1 grönsaksbuljongtärning + vatten
3 mogna tomater
5 delikatessrödbetor (= små)
1/2 rödlök
1 liten kålrot
300 gram vattenmelon
300 gram honungsmelon
Några nävar färska örter: till exempel basilika, gräslök, dill, ruccola
150 gram fetaost
Lite flingsalt

1/2 citron (saft och skal)
4 matskedar olivolja
Salt och svartpeppar efter smak

Ätbara blommor, till exempel krasse, till servering

Gör så här
Koka kvarngrynen enligt förpackningens anvisning, med buljongtärningen i vattnet. Låt svalna.

Skölj och skär tomaterna i grova bitar. Skala och finhacka rödlöken. Skala och hyvla kålroten i fina strimlor (hyvla med potatisskalaren). Skala och skär rödbetorna i så tunna skivor som möjligt. Skala och skär melonerna i grova bitar. Skölj och hacka örterna fint, men spara några hela basilikablad till serveringen. Blanda alla grönsakerna och kvarngrynen i en bunke.

Vispa ihop citronsaft med olivolja, salt och svartpeppar. Smaka av.

Fördela salladen på tallrikar. Riv över citronskal. Smula fetaosten över. Sprinkla på citronvinaigrette och lite flingsalt. Toppa med basilikablad och blommor. Njut!



En kommentar Lägg till din

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.