Slow burger med quinoa och champinjon

Dags för sommarens första vegoburgare! Och detta är inte snabbmat – jag inspirerades av detta recept från ICA, men trots att jag förenklade rejält tog det väldigt lång tid innan allt var klart. Funkar fint om man känner sig lite pysslig en lat lördag.

Jag gjorde krispiga potatisklyftor till som jag penslade så generöst med olja att de blev närmast friterade. Supergott!

Det här behöver du (6 burgare)
Picklade senapsfrön och rödlök
1 deciliter ättiksprit (12%)
2 deciliter strösocker
3 deciliter vatten
3 matskedar senapsfrön
1 rödlök

Vitlöksmajonnäs
1,5 deciliter majonnäs
0,5 vitlöksklyfta
1 matsked färskpressad citronsaft
Salt och vitpeppar efter  smak

Burgarna
2 deciliter okokt quinoa
1 grönsaksbuljongtärning
0,5 deciliter valnötter
1 gul lök
300 gram champinjoner
1 matsked sambal oelek
2 matskedar rapsolja
2 matskedar smör
100 gram parmesanost
1 deciliter ströbröd
2 ägg
2 kryddmått salt
0,5 vitlöksklyfta
Romansallad, ett blad per burgare

Klyftpotatis
12 potatisar
0,5 deciliter olivolja
Flingsalt

Till servering
6 hamburgerbröd
2 matskedar smör
Romansallad – det som inte gick åt till burgarbygget

Gör så här
Börja med att koka senapsfrön i cirka 40 minuter. Skala och skär fina ringar av rödlöken. Blanda ihop ingredienserna till 1-2-3-lagen, koka upp och sjud till sockret smält. Häll av kokvattnet från senapsfröna och täck dem med lag i en skål. Täck rödlöken med resterande lag. Låt svalna.

Skala och halvera vitlöken (spara den andra halvan till burgarsmeten). Pressa i halvan i majonnäsen och smaka av med citronsaft, salt och peppar. Ställ svalt.

Koka quinoan i vatten med en grönsaksbuljongtärning. Hacka och rosta valnötterna. Riv parmesanosten.

Värm ugnen till 220 grader.

Borsta potatisen noggrant. Skär i tunna klyftor och sprid ut på en ugnsplåt med bakplåtspapper. Pensla på generöst med olivolja och strössla på flingsalt. Baka i ugnen tills de fått fin färg, det tar cirka 35 minuter. Ta ut plåten och vänd på potatisen efter halva tiden.

Skala och finhacka löken. Putsa och finhacka champinjonerna. Fräs löken i smör och olja tills den mjuknat. Häll i en stor bunke. Fräs champinjonerna tills all vätskan sugits in. Häll i bunken och tillsätt kokt quinoa, valnötter, parmesanost, ägg, ströbröd, salt och pressa i den andra vitlökshalvan. Rör om väl.

Forma smeten till burgare och placera på en plåt. Grädda i ugnen i cirka 20 minuter, vänd på dem efter halva tiden.

Skölj och torka romansalladen. Välj ut ett blad per burgare och riv resten i en skål.

Stek hamburgerbröden hastigt i smör. Bred lite vitlöksmajonnäs på botten, lägg på ett salladsblad, burgaren, picklade senapsfrön och rödlök. Avsluta med en rejäl klick vitlöksmajo och lägg på hamburgerhatten.

Servera med klyftpotatis och sallad.

 

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.