Trots att vi kommit en bit in i september vill jag hålla kvar sommaren en stund till, åtminstone smakmässigt. Tyckte att det lyckades ganska bra! De här ärtbiffarna smakar som en bättre grillkväll.
Jag snodde ihop en enkel råkost på rödbeta och senapsmarinad till.
Det här behöver du (4–5 portioner)
400 gram torkade gula ärtor
2 vitlöksklyftor
2 små färska rödbetor
1 matsked rökt paprikapulver
0,5 deciliter rökig barbequesås (till exempel smoky hickory från Santa Maria)
3 droppar rökessens
1 deciliter riven smakrik ost (hoppa över om du vill ha en vegansk rätt)
1 matsked äppelcidervinäger
2 deciliter vetemjöl
1 kryddmått salt
1 kryddmått svartpeppar
0,75 deciliter rapsolja
Rödbetsråkost
1 kilo färska rödbetor
1 deciliter grovkornig senap
1–2 deciliter rapsolja
Gör så här
Blötlägg ärtorna i 12–24 timmar. Häll bort vattnet och låt dem rinna av i ett durkslag (de behöver inte kokas).
Fixa gärna råkosten dagen innan. Riv rödbetorna grovt. Vispa ihop rapsolja och senap i en bunke. Blanda i rödbetorna. Ställ kallt.
Värm ugnen till 200 grader.
Riv de två rödbetorna till smeten grovt. Skala vitlöken och mixa med ärtorna till en grynig massa i en bunke. Tillsätt paprikapulver, barbequesås, rökessens, riven ost, äppelcidervinäger, 4 matskedar av rapsoljan, mjöl, salt och peppar. Blanda väl.
Forma biffar av smeten, lägg på ugnsplåt och ringla över resten av rapsoljan. Baka dem i ugnen i cirka 25 minuter.
Lägg upp biffarna på tallrikar och pensla på lite extra barbequesås. Servera med de senapsmarinerade rödbetorna.
