Marinerad råkost (med grillad sparris)

För fyra år sedan bilade jag och maken på semestern och tillbringade bland annat fem dagar i franska Alsace. Ibland längtar jag tillbaka till de fantastiskt vackra landskapen, fälten med vinrankor, de pittoreska små byarna som det var svårt att förstå att folk faktiskt bodde i för de såg ut som kulisser till en Disney-film.

Och maten. Mycket bra. Vi fastnade till exempel för en råkosttallrik som vi ofta tog till förrätt. Perfekt svalka i heta sommarkvällar.

När vi kom hem försökte jag härma smakerna och få till min egen variant. Kom aldrig precis rätt, men den här varianten är tillräckligt nära. Ät som ensamrätt eller som tillbehör, gärna till grillat. Vi körde den här gången med grön sparris och gott rött i glasen som komplement. Smaken blev inte sämre av att vi kunde äta ute i trädgården. Äntligen sommar!

veckansvego ingredienser marinerad råkost

Ingredienser (4-6 portioner)
5-6 morötter
En liten kålrot
5-6 rädisor
4-6 rödbetor
(Det är förstås fritt fram att lägga till fler eller välja andra grönsaker)
1,5 dl olivolja
1,5 dl vinäger (balsam- eller rödvins)
0,5 dl vatten
Salt och peppar efter smak
Cirka 5 matskedar torkade kryddörter, till exempel oregano och timjan
1-2 matskedar senap (fransk dijon eller vanlig grovkornig skånsk till exempel)

Ett knippe färsk, grön sparris.

veckansvego färsk sparris

 

 

 

 

 

 

Gör så här
Skölj alla grönsaker, ansa rädisorna och skala/skrubba morötter, rödbetor och kålrot. Grovriv allt, lägg rödbetorna i en tättslutande plastburk och resten av det rivna i en annan. Du måste inte separera ingredienserna, men om allt hamnar i samma bunke blir hela råkosttallriken rosa.
veckansvego rivna rotsaker

 

 

 

 

 

 

Visa ihop ingredienserna till dressingen. Den ska bli lätt krämig, häll i mer olja om den är för vattnig. Smaka av! Krydda mer om det behövs. Häll dressingen över grönsakerna och rör om ordentligt. Ställ i kylen, minst 30 minuter men gärna längre.

Skölj sparrisen och skär bort den träiga ändan. Grilla tills de har mjuknat och fått fin färg. Servera den heta sparrisen med sval råkosttallrik.

veckansvego marinerad råkost med grillad sparris

Och så här såg det ut i Colmar, den ”stad” i Alsace där vi bodde i fem dagar. Rekommenderas.

petit venis bredd

2 kommentarer Lägg till din

  1. Sandra skriver:

    Åh, lät supergott och vilket mysigt inlägg att läsa! ❤️

    Gillad av 1 person

    1. minna ulin skriver:

      Tack snälla! Testa nån gång, klart ätbart 🙂

      Gilla

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.