Fuskgratäng

Fuskgratäng – vilket konstigt namn ! Men det är helt enkelt en fiskgratäng utan fisk. Huvudingrediensen är i stället tofu.

Jag hittade receptinspiration på Instagram där @lillamatkontot hyllade denna rätt. Blev nyfiken och gjorde en variant. Och det visade sig vara en värdig ersättare till fiskgratängen.

Det här behöver du (2 stora eller 4 små portioner)
Marinerad tofu
400 gram fast tofu (gärna en svensktillverkad från yipin)
0,5 deciliter färskpressad citron
1 tesked liquid smoke
0,5 deciliter vatten

Potatismos
5 stora potatisar
30 gram smör
cirka 1 deciliter mjölk
Salt och vitpeppar efter smak

Gratängsås
2 matskedar smör
2 matskedar idealmjöl
2 deciliter matlagningsgrädde (+ vatten för spädning)
1 tesked torkad dragon
0,5 deciliter färsk eller fryst dill
1 tesked dijonsenap
2–3 matskedar näringsjäst
Salt och vitpeppar efter smak

Gör så här
Skär tofun i skivor och lägg i en gratängform. Rör ihop citronsaft, liquid smoke och vatten. Slå vätskan över tofun och låt marinera medan du fortsätter med resten.

Värm ugnen till 250 grader.

Skala och skär potatisen i små bitar. Koka tills de är mjuka. Häll av vattnet och klicka i smör. Stöt med potatisstöt och späd med mjölk tills du fått ett fast mos.

Gör såsen. Smält smöret i en tjockbottnad kastrull och rör i mjölet. Häll i matlagningsgrädde och dragon. Vispa, koka upp och sjud tills såsen tjocknat. Späd med lite vatten om den blir för tjock, men den ska absolut inte vara rinnig och tunn.

Rör i dill, näringsjäst och dijonsenap. Häll i marinaden från tofun. Smaka av med salt och peppar.

Tryck ut potatismoset längs gratängformens kanter. Häll lite av såsen i botten, lägg på tofun och häll över resten av såsen.

Gratinera i cirka 15 minuter, tills rätten fått fin färg. Servera med till exempel gröna ärtor.

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.