I dag är det tydligen våffeldagen och man ”ska” hälsa våren välkommen med denna rätt. Jag går mot strömmen! Det finns inget bättre sätt att säga hej till den här underbara årstiden än att äta grön sparris. Jag testade att slänga ihop några få ingredienser till en soppa. Det blev makalöst gott!
Det här behöver du (2 lättare rätter eller 4 förrätter)
250 gram färsk grön sparris
1 gul lök
Skalet av en halv citron, saften av en fjärdedels
2 deciliter grädde
2 deciliter vatten
1 grönsaksbuljongtärning
Smör till stekning
Salt och vitpeppar efter smak
Gör så här
Skölj sparrisen, skär den i tre centimeter långa bitar (men spara topparna till garnering). Skala och hacka löken.
Fräs löken i smör i en kastrull med tjock botten. När de är blanka, häll sparrisbitarna och fräs ett par minuter till. Häll i grädde, vatten, buljongtärning, citronsaft och riv i citronskalet. Låt koka upp. Salta och peppra. Rör om och koka i cirka tio minuter.
När sparrisen mjuknat, ta kastrullen från värmen och mixa den slät med stavmixer. Smaka av och tillsätt mer salt och peppar om det behövs. Häll upp i tallrikar och toppa med sparrisknopparna. Njut!
PS: vi har haft sol och 10 plus i Trollhättan i dag. Ett bildbevis på vårens ankomst i form av krokusar i min rabatt. DS.
Ikväll ska Mikael laga detta till mig
GillaGilla
Lyllos 🙂
GillaGilla