Moussaka på mitt sätt

veckansvego färdig moussaka fågelperspektiv

Den här sommaren har jag hållit mig hemma* och mest pysslat i hem och trädgård. I stället för en fysisk resa fick det därför bli en matresa till ett av mina favoritländer: Grekland. Den här gången en vegetarisk variant på nationalrätten moussaka, som väl närmast kan beskrivas som en lasagne utan pasta. Jag tog i stora bitar portabellosvamp, vilket gav extra tuggmotstånd. Tummen upp från maken!

Det är ganska många ingredienser och moment innan maten står på bordet, men fördelen med en rätt som står relativt länge i ugnen är att man hinner röja upp i köket och duka under tiden.

(*Det är inte alls synd om mig, i maj var jag i New York i tio dagar.)

veckansvego ingredienser moussaka

Det här behöver du (4 portioner)
auberginer
3-4 portabellosvampar
2 stora morötter
2 matskedar olivolja
0, 5 tesked salt

Tomatsås:
1 matsked smör
1 gul lök
2-3 vitlöksklyftor
1 matsked sambal oelek
1 burk krossade tomater
2 deciliter vatten
1, 5 deciliter röda linser
2 matskedar torkad oregano
salt och svartpeppar efter smak

Vit sås:
2 matskedar smör
2 matskedar vetemjöl
5 deciliter mjölk
150 gram smulad fetaost
Salt och vitpeppar efter smak
veckansvego gör så här moussaka

Gör så här
Värm ugnen till 200 grader. Skölj och ta bort blomfästet på auberginerna och borsta svampen. Skiva grönsakerna i knappt centimetertjocka skivor och sprid ut på en plåt. Ringla över olivolja och salta, rosta i ugnen cirka 10-12 minuter.
Tomatsås: Skala och finhacka gul lök och vitlök. Grovriv morötterna. Fräs löken i en kastrull tillsammans med sambal oelek. Tillsätt de röda linserna, grönsaksbuljong, krossade tomater, vatten och oregano. Koka i cirka 15 minuter. Tillsätt moroten och låt koka två minuter till.
Vitsås: hällimjölet och lite av mjölkeni en kastrull och vispaihop. Tillsättresten av mjölken och smöret och kokaicirka fem minuter. Smula i fetaosten och smaka av med salt och peppar.

Varva aubergine och svamp med tomatsås och vitsås i en ugnsfast form. Ställ in i ugnen i cirka 40 minuter, tills rätten fått fin färg. Servera med en tomatsallad och ett gott glas rött.

 

veckansvego färdig moussaka i form

En kommentar Lägg till din

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.