Det är säsong för auberginer och även om jag inte odlat några i år vill jag passa på att göra något med denna underbara lila grönsak. Det blev en helt växtbaserad variant med panering.
Jag testlagade den här rätten en gång för att se om den var blogg-värdig och insåg snart att den verkligen var något du inte får missa. Mättande, jättegod och smakrik. Den tar lite tid så spara receptet till en ledig dag.
Det här behöver du
(4 portioner)
Panerad aubergine
2 auberginer
2 matskedar olivolja
4 matskedar vetemjöl
1 kryddmått salt
1 kryddmått vitpeppar
Cirka 0,5 deciliter kikärtsspad (aquafaba)
1 deciliter ströbröd
Olja till stekning
Tahinidressing
1/2 deciliter tahini
1 matsked färskpressad citron
2 vitlöksklyftor
Vatten till önskad konsistens
Salt och svartpeppar efter smak
Rödbetsbulgur
4 portioner bulgur
2 färska rödbetor
1 grönsaksbuljongtärning
6 deciliter vatten
Olja till stekning
Gör så här
Värm ugnen till 275 grader med grillfunktionen på (eller använd en grill).
Mixa tahini, citronsaft och vitlök till dressingen. Späd med vatten till önskad konsistens. Ställ i kylskåp.
Skölj och torka auberginen. Stick några hål i den med en gaffel. Pensla på olja. Grilla tills den mjuknat och skalet svartnat. Lägg i en kastrull med locket på och låt svalna.
Skala rödbetorna och skär dem i kuber, cirka 5 millimeter stora. Fräs dem i en tjockbottnad kastrull med buljongtärningen. Häll i bulgur och vatten. Rör om och låt koka 12–15 minuter. Rör någon gång under tiden.
Dra av skalet från auberginerna och platta till dem så att det blir som en stor schnitzel. Dags att dubbelpanera. Doppa auberginerna i en blandning av mjöl, salt och peppar, sedan i kikärtsspad och sist i ströbröd.
Stek auberginerna på båda sidorna i en rejäl skvätt olja tills de fått stekyta.
Dela de stekta auberginerna på längden, varje ”schnitzel” räcker till två personer. Servera med rödbetsbulgur, ringla tahinidressingen över. Jag hade lite vattenmelon över, det var gott till.
