Att sommaren ligger bakom oss är ingen anledning att sluta äta sallad. Här är en matig variant som kan ätas både ljummen och kall. Mums!
Det här behöver du (minst 6 portioner)
500 gram aubergine
3–4 portabellosvampar (funkar även med champinjoner – men ta då fler)
1 deciliter bulgur
1 grönsaksbuljongtärning
2 stora morötter
100 gram sockerärtor
5–10 tomater
1 rödlök
65 gram (en påse) babyspenat
1 spansk peppar
1 deciliter valnötskärnor
Ett knippe bladpersilja
2–3 stjälkar färsk pepparmynta
1–2 kvistar färsk rosmarin
Olivolja
Saft och skal från en citron
Salt och peppar efter smak
Gör så här
Skölj alla grönsaker.
Värm ugnen till 225 grader. Skölj och skär auberginen i grova tärningar. Putsa och skär svampen i något mindre bitar. Lägg på en plåt, ringla över olivolja och salta lätt. Baka i ugnen i cirka 10 minuter. Ta ut plåten, rör om bland grönsakerna, lägg på de två rosmarinkvistarna och baka i ytterligare cirka 10 minuter, tills grönsakerna fått fin färg.
Koka bulgur i vatten med en buljongtärning och lite olivolja, cirka 10 minuter eller enligt förpackningens anvisning. Låt ljumna.
Skala och grovriv morötterna. Hacka valnötskärnorna lagom fint – de ska ge lite tuggmotstånd och textur till salladen. Skär sockerärtorna och tomaterna i mindre bitar. Skär rödlöken i ringar och finhacka den spanska pepparn, behåll fröna om du vill ha lite bett. Finhacka bladen av persilja och mynta.
Låt aubergine och svamp svalna något.
Blanda ner alla grönsaker i en salladsskål tillsammans med valnötter, bulgur och babyspenat. Rör om ordentligt. Riv i skalet av citronen pressa i saften. Ringla över olivolja. Salta och peppra. Smaka av tills du är helt nöjd. Smaklig måltid!
(Det blev en matlåda igen!)